Dzisiaj jest: Piątek
21 Września 2018
Imieniny obchodzą
Bożeciech, Bożydar, Hipolit, Hipolita,
Ifigenia, Jonasz, Laurenty, Mateusz,
Mira

Do końca roku zostało 102 dni.
Zodiak: Panna
Dziś25
Wczoraj24
Razem43770

XV-lecie ŚDS Zagórz 2016

nr00630 czerwca 2016 roku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystości jubileuszowej Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu. Nasi niedalecy sąsiedzi obchodzili 15-lecie istnienia swojego ośrodka. Było bardzo uroczyście. Cała impreza odbyła się w Zajeździe Chutor Kozacki w Łukowem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Pan Wacław Krawczyk wicestarosta sanocki, Pani Małgorzata Kotowicz-Czudec z Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Pan Edward Olejko wiceburmistrza Miasta Sanoka, Pan Ernest Nowak Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, inicjatorzy powstania ŚDS w Zagórzu, Kierownicy, Opiekunowie i Uczestnicy zaprzyjaźnionych Środowiskowych Domów Samopomocy, sponsorzy oraz rodzice uczestników. Patronat honorowy nad imprezą objął Poseł RP Pan Piotr Uruski. Impreza rozpoczęła się prezentacją i filmem przedstawiającym życie Domu. Nie zabrakło ciepłych słów, podziękowań i gratulacji. Zwieńczeniem całej uroczystości był piękny tort i wspólna zabawa przy dźwiękach orkiestry.

GALERIA ZDJĘĆ

XI Integracyjne Zawody Pływackie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Ustrzykach Dolnych 2016

image04023 czerwca w odkrytej części pływalni Zespołu Basenów „ Delfin” w Ustrzykach Dolnych odbyły się u nas XI Integracyjne Zawody Pływackie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Organizatorem imprezy był jak co roku Pan Ryszard Urban- Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Ustrzykach Dolnych. Uroczyste rozpoczęcie Zawodów odbyło się przed Krytą Pływalnią i w otwarciu wzięli udział zaproszeni goście, w tym: Starosta Powiatu Bieszczadzkiego- Pan marek Andruch, Pani Urszula Lasota i Pani Magdalena Rozborska z Wydziału Polityki Społecznej w Rzeszowie, Pani Magdalena Wojtasik- Kierownik PCPR, Pani Lidia Sochoń- Kierownik WTZ, Pani Renata Stoch- Kierownik GOPS w Czarnej, Pan Wojciech Szott- Dyrektor Ustrzyckiego Domu Kultury, Pan Kaziemierz Matwiej- Dyrektor Zespołu Basenów Delfin, Stanisław Leszega- Dyrektor DPS w Moczarach, Pani Grażyna Lechowicz- Kierownik MGOPS w Ustrzykach Dolnych, Pan Jan Fedczak- Dyrektor Bieszczadzkiego Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczych, Pani podinsp. Ryszarda Czerenkiewicz- z-ca Komendanta Powiatowego policji, Pani Anna Buczek- reprezentująca Burmistrza Rana Bartosza Romowicza, Pan Bogdan kochanowicz- Wójt Gminy Czarna, Pani Nadija Jarema- z Asocjacji Inwalidów z Sambora, przedstawiciele Domów Socjalnych Służb w Kalinowie oraz w Giraltovcach na Słowacji. Gościliśmy również Pana Mariana Mazurkiewicza z Gazety Bieszczadzkiej. W tym roku nasz Dom reprezentowała drużyna w skład której weszła Krystyna Kucyj, regina Mąka, piotr Babiarz i Michał Kudyba- wielokrotni medaliści. I w tym roku nie zabrakło miejsc na podium. Do sukcesu w klasyfikacji ogółnej zespołu przyczyniły się poszczegółne osiągnięcia indywidualne, w tym: Krystyna Kucyj- I miejsce w konkurencji "poławiacze pereł" oraz "25 m stylem dowolnym", Regian Mąka- I miejsce w "zjeździe rurą na czas" oraz II miejsce w "biegu w wodzie", Michał Kudyba- I miejsce w "25 m stylem dowolnym" oraz w "poławiaczu pereł". Druzyna ŚDS w ustrzykach Dolnych zdobyła rózwnież złoto w sztafecie pływają 3x 25 m. W zawodach wystartowały łącznie 33 ośrodki. Po zakończeniu konkurencji zaprosiliśmy wszystkich na obiad, po którym odbyło się uroczyste przekazanie pucharów, medali i dyplomów, które wręczali nasi goście. Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok.

GALERIA ZDJĘĆ

 

XVIII Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Stalowej Woli 2016

image02716 czerwca 2016 roku wzięliśmy udział w XVIII Spartakiadzie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Stalowej Woli. Program Spartakiady obejmował 7 indywidualnych konkurencji sportowych oraz 2 drużynowe nawiązujące tematyką do starożytnych igrzysk lub mitologii greckiej. Wśród konkurencji indywidualnych znalazły się: wyścig rydwanów, bieg z tarczą (hoplites), dromos (bieg krótki na dystansie 50 m), tarcza Zeusa (strzelanie do tarczy), legowisko meduzy, (rzut do celu), rzut dyskiem (frisby), skok w dal. Drużyny natomiast zmierzyły się „powożąc” w zaprzęgu Cerbera, a także w tzw. jabłku z ogrodu Hesperyd (bocce). Nasz Dom reprezentowała 5-osobowa druzyna w składzie: Aneta Kuc, Szymon Szewczyk, Mariusz Kawczak, Krzysztof Śliwiak oraz Michał Kudyba. Wśród zdobytych medali możemy się pochwalić złotem, które wywalczył Krzysztof w konkurencji skok w dal. Zwycięstwo przyniosła nam również tarcza konkursowa wykonana pod okiem Pana Witolda Kumudy. W całej imprezie wzięło udział ok. 600 osób z całego województwa, w tym uczestników Środowiskowych Domów wraz z kierownikami oraz opiekunami.

GALERIA ZDJĘĆ

Międzynarodowe zawody sportowe w Kalinovie na Słowacji 2016

image0089 czerwca 2016 roku wybraliśmy się na Międzynarodowe Zawody Sportowe w Kalinovie na Słowacji. Organizatorem spotkania był Pan Milan Burcin- Dyrektor CSS w Kalinovie. Spotkanie integracyjne polsko- slowacko- czeskie zaczęło sie w Medzilaborcach, gdzie uczestniczyliśmy w obrzędach w prawosławnej cerkwi Świętego Ducha, położonej na malowniczym wzgórzu miasteczka. Następnie zwiedzilismy Muzeum Sztuki Nowoczesnej gdzie pani przewodnik zaprezentowała nam sztukę Andiego Warhola. Następnie udaliśmy sie do Centrum Socjalnych Służb w Kalinovie na obiad. Potem był już czas na konkurencje sportowe, zabawy, wspólne śpiewanie przy ognisku i pieczenie kiełbaski. Tego dnia nasi przyjaciele z Kalinova gościli u siebie również pracowników i mieszkańców Domu Pomocy z Czech. Moglismy zatem poznać ich doswiadczenia i dobre praktyki związane z pracą z osobami niepełnosprawnymi.

GALERIA ZDJĘĆ

Wycieczka Krasiczyn- Przemyśl- Bolestraszyce 2016

image0268 czerwca 2016 roku wybraliśmy się na wspólna wyprawę w okolice Przemyśla. Wycieczka rozpoczęła się w Krasiczynie, gdzie zwiedziliśmy zamek i obejrzelismy uroczystą musztrę na dziedzińcu zamkowym. Z Krasiczyna udalismy sie do słonecznego Przemyśla, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Fajek i dzwonów, pyszną cukiernię Fiora oraz przemyski zamek. Po długim spacerze, odpoczęliśmy w karczmie na ul. Mniszej, gdzie ugoszczono nas, a po smacznym obiedzie i deserze pojechaliśmy na łono natury do Arboretum w Bolestraszycach. Dzień zakończyliśmy w XII Forcie Werner w Żurawicy i na kolacji w McDonaldzie. Było cudnie.

GALERIA ZDJĘĆ

XI Bieszczadzki Dzień Osób Niepełnosprawnych 2016

image0263 czerwca 2016 roku świętowaliśmy z okazji- XI Bieszczadzkiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawianą z okazji odpustu w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Moczarach, którą koncelebrował, ks. Józef Groński. Po Mszy spotkaliśmy sie na wspólnym obiedzie, a następnie każdy ośrodek prezentował się na scenie biesiadując i śpiewając. Ludowe piosenki wykonywał również dla wszystkich zespół "Połoniny" z Lutowisk. Współorganizatorami imprezy był: MGOPS w Ustrzykach Dolnych, GOPS w Czarnej, GOPS w Lutowiskach, Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajeciowej, Dom Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej "Promyk nadziei", zaś koordynację nad organizacją całosci imprezy sprawowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych z Panią Kierownik Magdaleną Wojtasik. Patronat nad uroczystoscią objęli: Starosta Powiatu Bieszczadzkiego, Burmistrz Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne, Wójt Gminy Czarna  i Wójt Gminy Lutowiska. Gośćmi XI Bieszczadzkich Dni Osób Niepełnosprawnych byli m.in.: Małgorzata Dankowska dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Maciej Szymański z Podkarpackiego Oddziału PFRON, Artur Woźny wicestarosta bieszczadzki, w imieniu burmistrza Ustrzyk Dolnych wiceburmistrz Katarzyna Sekuła, Bogusław Kochanowicz wójt gminy Czarna, Krzysztof Mróz wójt gminy Lutowiska oraz przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej z gmin powiatu bieszczadzkiego. Zaproszenie przyjęli również goście z zagranicy. Sławka Wojczykova- dyrektor Domu Specjalnych Służb z Giraltovic, Maja Kurylcova z DSS Stropkov i Milan Burcin DSS Kalinov na Słowacji, a także Daria Kutsil i Nadja Jarema z Asocjacji Inwalidów z Sambora na Ukrainie. Imprezę poprzedzały wystawy prac wykonywanych przez osoby niepełnosprawne z poszczególnych instytucji biorących udział w Bieszczadzkim Dniu w Czarnej, Lutowiskach oraz w Ustrzyckim Domu Kultury.

GALERIA ZDJĘĆ

A tak o nas piszą w lokalnej prasie: kliknij tutaj.

 

Obchody 600-lecia miasta Giraltovce 2016

image015W dniu 27.05.2016 roku w partnerskim mieście Giraltovce na Słowacji odbyła się uroczystość 600 lecie pierwszej pisemnej wzmianki o tym mieście. Na zaproszenie Primatora  Pana Jana Rubisa  do Giraltoviec pojechali przewodniczący Rady Miejskiej Pan Bogdan Ferenc oraz przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego - Ryszard Urban, którzy reprezentowali  gminę Ustrzyki Dolne. Złożyli oni w imieniu burmistrza Bartosza Romowicza, starosty Marka Andrucha, mieszkańców Ustrzyk Dolnych oraz własnym gratulacje i życzenia z okazji tak znamienitego jubileuszu. Program artystyczny wypełniły występy dzieci i młodzieży, które przedstawiły w profesjonalny i humorystyczny sposób historię miasta. Występy przeplatane były uroczystym wręczaniem przez władze miasta nagród dla najbardziej zasłużonych dla rozwoju Giraltoviec mieszkańców.  

GALERIA ZDJĘĆ

Festyn rodzinny 2016

image02124 maja 2016 roku gościliśmy w naszym ośrodku uczestników wraz z członkami ich rodzin, podczas corocznego Festynu Rodzinnego. Tradycją stało się, aby w ten jeden dzień w roku móc spotkać sie w tym szczególnym gronie i podziekować rodzicom lub rodzeństwu za miłość, pomoc i opiekę. Rozpoczęliśmy to spotkanie od zabawy "Kocham Cie Polsko", potem był grill i kiełbaski, słodkości, upominki w loterii fantowej i podziekowania dla rodziców połączone z życzeniami z okazji Dnia Matki. W klimacie biesiady spędzilismy wspólnie to słoneczne popołudnie.

GALERIA ZDJĘĆ

Dzień godności i tolerancji Osób Niepełnosprawnych w Birczy 2016

image00111 maja 2016 roku, po raz pierwszy wzięliśmy udział w Dniu Godności i Tolerancji Osób Niepełnopsrawnych zorganizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Birczy. Wzięły w nim udział osoby niepełnosprawne ze Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego, m.in. z Birczy, Brzozowa, Dynowa, Krosna, Bachórca, Wolicy, Leska, Zagórza, Ustrzyk Dolnych i Radymna oraz rodzice, opiekunowie i kierownicy. Swoją obecnością zaszczycili również Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Starostwa Powiatowego w Przemyślu, Urzędu Gminy w Birczy, Przedsiębiorcy, oraz Przyjaciele i Sympatycy Środowiskowych Domów Samopomocy. Obchody rozpoczęła Mszą Św. w kościele parafialnym w Birczy, po zakończeniu której wszyscy przeszli w uroczystym Marszu Godności na plac Środowiskowego Domu Samopomocy. Obecnych na uroczystości przywitała Pani Krystyna Banaś Kierownik środowiskowego Domu Samopomocy w Birczy i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej w wykonaniu uczestników ŚDS oraz uczniów Publicznego Gimnazjum w Birczy. Na koniec Pani Kierownik podziękowała wszystkim za liczny udział, wyraziła również ogromną wdzięczność sponsorom, którzy w dużym stopniu przyczynili się do zorganizowania tego święta. Zwieńczeniem Dnia Godności była zabawa integracyjna, którą uświetnił zespół muzyczny BOLSAT”. 

GALERIA ZDJĘĆ

I Wojewódzka Olimpiada Niepełnosprawnych- Sanok 2016

image01028 kwietnia 2016 r. w hali widowiskowo – sportowej ARENA SANOK odbyła się I Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. W imprezie wzięło udział blisko 100 placówek dla osób niepełnosprawnych z całego województwa podkarpackiego. Około 500 uczestników rywalizowało w konkurencjach indywidualnych oraz drużynowych. Impreza rozpoczęła sie od uroczystego rozpoczęcia i zapalenia znicza olimpijskiego. Po odegraniu hymnu narodowego i uroczystym powitaniu gosci rozpoczęły się zawody. Uczestnicy po zakończonych konkurencjach wzięli udział w rozdaniu medali, a na koniec w przygotowanym przez organizatorów poczęstunku. W trakcie rozgrywek odbył się występ orkiestry Avanti.

GALERIA ZDJĘĆ

XXIV Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2016 roku

Orędzie Papieża Franciszka na XXIV Światowy Dzień Chorego 2016 r.nr009

 

Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja:
„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5)


Drodzy bracia i siostry,

XXIV Światowy Dzień Chorego jest dla mnie okazją, by w szczególny sposób być blisko was drodzy chorzy, a także osób, które się wami opiekują.

Ponieważ ten Dzień będzie uroczyście obchodzony w Ziemi Świętej pragnęrozważyć ewangeliczny opis wesela w Kanie Galilejskiej (J 2, 1-11), gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu na prośbę swojej Matki. Wybrany temat – „Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5) wpisuje się bardzo dobrze w obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Uroczysta Msza św. 11 lutego 2016 r., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, będzie celebrowana właśnie w Nazarecie, gdzie „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14). W Nazarecie również, zgodnie z przekazem ewangelisty Łukasza, Jezus rozpoczął swoją zbawczą misję odnosząc do siebie słowa proroka Izajasza: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana” (4, 18-19).

Choroba, zwłaszcza ciężka, zawsze wywołuje kryzys w ludzkiej egzystencji i niesie ze sobą głębokie pytania. W pierwszej chwili może niekiedy wywołać bunt: dlaczego mnie to spotkało? Może prowadzić do rozpaczy, do przekonania, że wszystko stracone, że nic już nie ma sensu...

Czytaj więcej...

III Bieszczadzki Bal Karnawałowy 2016

nr012Za nami już III Bieszczadzki Bal Karnawałowy, który jak co roku odbył się na Hali Sportowej w Ustrzykach Dolnych. W imprezie wzięło udział ok. 180 osób z zaprzyjaźnionych instytucji, w tym z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domu Pomocy Społecznej z Moczar, Bieszczadzkiego Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczych i oczywiście ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Karnawał w naszej tradycji jest bardzo kolorowy, dzięki pięknym kostiumom przygotowywanym z pomocą opiekunów, nauczycieli i terapeutów. Bal uroczyście otworzyła Pani W-ce Burmistrz Katarzyna Sekuła oraz Przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Pan Ryszard Urban. Po części oficjalnej w rytm poloneza zaprezentowaliśmy wszystkie stroje, po czym bawiliśmy się już świetnie, a przygrywał nam DJ Kris. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

GALERIA ZDJĘĆ

Fasangovy Bal w Kalinovie na Słowacji 2016

nr011Jak co roku w okresie karnawałowym zostaliśmy zaproszeni na Fasangovy Bal- Bal Masek. W tym roku organizatorem imprezy był Centrum Socjalnych Służb "Duhovy Sen" w Kalinovie, którego Gospodarzem był Dyrektor Milan Burcin. W zabawie uczestniczyli mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z Giraltoviec i Stropkova. Zabawa w rytm słowackich hitów była jak zawsze przednia. 

GALERIA ZDJĘĆ